Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu Hlavné menu 3 Prechod na navigáciu vodorovná

Zaujímavosti v obci

     Obec s bohatou históriou poskytuje návštevníkom obce a okolia možnosť navštíviť historické pamiatky a prírodné zvláštnosti ako sú:

     Pôsobisko spisovateľa, rozprávkara a folkloristu Pavla Emanuela Dobšinského, t. j. pamätnú faru, v ktorej žil a tvoril takmer 24 rokov. V pamätnej fare je dnes zriadené Múzeum slovenskej rozprávky. 

     V areáli evanjelického kostola je miesto posledného odpočinku Pavla Dobšinského. V jeho blízkosti je pochovaný ďalší významný dejateľ slovenských dejín, zberateľ ľudovej slovesnosti Jonatan Dobroslav Čipka (1819 - 1861).

     Kostol (ev. a. v.), postavený na staršom neskororománskom základe prvého kostola v 13. storočí. Kostol bol v rokoch 1513 a 1793 prebudovaný. Je postavený na vyvýšenom mieste, dostupný krytým dreveným schodišťom - tzv. házik. Je obohnaný múrom so strelnými otvormi. Kostol má drevený kazetový strop a drevenú kazateľnicu s akantovou ornamentikou. Na oltári je obraz Ježiša z prvej polovice 19. storočia.

      Súčasťou areálu kostola je aj renesančná zvonica (17. storočie).

     Pod areálom fary sa nachádza pamätník zobrazujúci tvorbu Pavla Dobšinského so symbolom Zlatého pera, zlatej podkovy a zlatého vlasu. Odhalený bol v roku 1971. Jeho autormi sú akad. Sochár M. Ksander a Ing. Arch. J. Chrobák.

     Ďalšou turistickou ponukou našej obce je Náučný chodník Drienčanský kras, ktorý začína na Teplom vrchu a vedie cez hikoriový porast. Na chodníku je 14 zastávok s informáciami o prírodných úkazoch spomínaného náučného chodníka. Na trase náučného chodníka pribudli aj nové atrakcie ako sú jedinečné rozprávkové slnečné hodiny a oddychové centrum P. Dobšinského s novovysadenou Lipovou alejou a objektami, ako sú rozprávkový labyrint, altánok a kolkáreň. Slnečné hodiny a vzhľad obce dotvárajú drevené sochy s rozprávkovým motívom. V obci sa nachádza aj rozprávková čakáreň a drevené pódium, na ktorom sa konajú rôzne kultúrne vystúpenia.

     Smerom na juh v tesnej blízkosti obce sa nachádza vodná nádrž Teplý Vrch so súkromnou plážou, ktorá ponúka možnosť ubytovania v hoteli Drieňok alebo rekreačnom areáli Ormet aj s možnosťou stanovania. Návštevníkom sa ponúkajú vhodné podmienky pre vodné športy a športový rybolov.

 


 

dnes je: 19.9.2019

meniny má: Konštantín

podrobný kalendár

Kalendár podujatí MAS Malohont 2019

webygroup
ÚvodÚvodná stránka